Evernote

Bilginin hacminin ve hızının giderek arttığı bir dünyada nasıl başarılı olunur? Onlar kendilerini “En iyi Not Alma Uygulaması” olarak tanıtıyorlar. Şahsen benim düşüncem de öyle. Evernote bu alanda yılların tecrübesi ve lideri. Peki neden Evernote? Size öyle bir övdüm ki Türkiye organizasyonunda yer aldığımı düşünebilirsiniz.

 

Evernote’u Tanıyalım

Merkezi California’da olan Evernote’u Dünya genelinde 225 milyon insanın kullandığı ve uygulamanın 25 dilde hizmet verdiği biliniyor. Günümüzde toplamda 8 milyar notun oluşturulduğu söyleniyor. Evernote kullanıcıların günlük yaşamlarını organize ettiği, verimli ekip çalışmalarının yapılabildiği, birçok platformda çok stabil hizmet veren bir uygulama zinciri (1).
Bulut tabanlı hizmet veren uygulama kaydettiğiniz her şeyi anbean bulut sisteminde kayıt altına alıyor. Yani kaydet tuşunu filan unutun. Öyle Word’teki gibi kurtarma seçenekleri ile uğraşmayı da unutun. Yazdıklarınız olduğu gibi kaydedilip tüm platformlar için anında senkronize edilecek.

Evernote Her Yerde

       Evernote hemen hemen tüm platformlarda hizmet vermekte: Windows, Mac, Android, İOS, Chrome… Yani ister telefonunuzdan ister bilgisayarınızdan. İstediğiniz an notlarınız elinizin altında. Neler kaydedilebilirsiniz?
  • Yazı
  • Resim
  • Ses
  • El yazısı
  • Çizim
  • Web Clipller ile internet sayfaları
  • Mailler
  • Bulut verileriniz (Google Drive, Slack, Salesforce, Microsoft Teams)
  • Siri asistan desteği
  • IFTT ve Zapier desteği

Özellikler

1.Şablonlar

​       Şablonlar, tartışmasız Evernote’un fark yarattığı en iyi özelliklerinden biri. Şablonlara bir nevi hazır not taslakları demek mümkün. Ne gibi faydaları var? Benzer notlarınızı tek bir şekilde stilize edip, kendi şablonlarınızı yaratabiliyorsunuz. Kendi hazırladığım bazı şablonlardan örnek vermek gerekirse; blog makale yazı şablonum, makale inceleme şablonlarım, dergi hakemliği için şablonum, aylık bütçe şablonum gibi. Bunlar ile Evernote bana büyük kolaylık sağlıyor diyebilirim. Notlarınızı istediğiniz gibi stilize edebiliyorsunuz. Ayrıca Evernote’un hazır olarak sunduğu şablonları da kullanmak mümkün. Yaratıcı yazarlık, yönetim kaynakları, pazarlama-satış, proje yönetimi, okul vb. alanlarda çok iyi hazırlanmış şablon destekleri sunuyor. Aynı zamanda bu şablonları kendinize göre düzenleyip, kaydedebilmeniz mümkün.

2.Web Clipper Özelliği

       Evernote’un en kullanışlı, rakiplerini geride bıraktığı özelliği desem abartmış olmam sanırım. Web Clipper tam da hepimize göre bir araç. Chrome kullanıcılarının faydalanabildiği bu uzantı desteği ile gezindiğiniz web sayfalarını anında tek bir tuşla kaydetmek mümkün. Kayıtlarınızı ister PDF olarak tutun ister yer imi, isterseniz de ekran görüntüsü olarak. Kaydedeceğiniz not defterini seçip, başlık yazabiliyor hatta etiketler de ekleyebiliyorsunuz.

3.PDF ve Office Desteği

       Dilerseniz PDF veya MS Office dökümanlarınızı Evernote ile depolayabilirsiniz. Burada en faydalı gördüğüm Evernote özelliklerinden biri de sadece Premium kullanıcılara açık olan döküman içerisinde arama özelliği. Premium üye olmamda en büyük sebeplerden biri olabilir.  Akademik olarak düşününce bu size kendi veri tabanınızı oluşturma desteği sunuyor. Düşünsenize elinizdeki tüm literatürü burada oluşturuyorsunuz ve genel aramaya yazdığınız tek bir kelime ile binlerce makalelerin içerikleri arasından taranarak karşınıza çıkıyor. Kendi Google’ınızı yaratmak bu olsa gerek. Bu muhteşem bir şey. Daha ne denilebilir ki.

4.Belge Tarama

Elinizde olan tüm belgeleri elektronik olarak Evernote’a kaydetmeniz mümkün. Bunun için telefon ile belgenin fotoğrafını çekmeniz yeterli. Dilerseniz PDF, dilerseniz JPG formatında saklayabiliyorsunuz. Daha mükemmel olanı da siz hiç OCR (Optical Character Recognition) yapmadan, belgedeki tüm ifadeler tanımlanıyor. Yani daha basitçe anlatmak gerekirse, örneğin; araştırma ders notlarınızı evernote ile çekip saklamaya karar verdiniz ve uyguladınız. Daha sonrasında sınavda çıkan bir soruyu acaba ben bunu not etmiş miydim deyip arama kutusuna yazdığınız da eğer notlarınız içinde aradığınız ifade varsa Evernote böyle ŞAK! diye “Ahaa! Bak burada, notların arasında bu ifade var.” diyor. Muhteşem değil mi 🙂

5.Not Defterleri ve Etiketleme

       Evernote ile dilediğiniz kadar ayrı not defterleri oluşturabilir ve bu not defterlerinin altında da kategoriler açabilirsiniz. Her notunuza daha kolay ulaşabilmek için etiketlemelerde bulunabilirsiniz. Evernote, notunuzdaki metin içini zaten taramakta bu yüzden etiket verirken içeriğinde olmayan, notu size en basit şekilde hatırlatan ifadeler kullanmakta fayda var. Ben genelde en az iki etiket kullanarak notlarımı oluşturuyorum.

6.Ekip Çalışması

       Evernote ekip olarak aynı not üzerinde çalışmanıza da fırsat sunuyor. Bu Google Drive’dan da hatırlayabileceğiniz bir özellik. Oluşturduğunuz notları Evernote üyesi olsun, olmasın herkesle paylaşabiliyorsunuz. Düzenleme yapabilmeleri için Evernote üyesi olmaları gerekmekte. Ayrıca sevdiğim bir diğer yan uygulaması Work Chat ile çalışma arkadaşlarınıza buradan yazıp, not paylaşımında bulunabiliyorsunuz. Tüm ekip çalışması özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız Evernote Business paketini almanız gerekiyor.

Planlar

       Evernote’da üç farklı üyelik sistemi mevcut. Bunlar; Basic, Premium ve Business. Tamamen ücretsiz olan Basic sürümle de bir çok imkanından faydalanabiliyorsunuz. Basic ile Premium arasındaki farklar temelde döküman içeriklerini tarama, Google Drive gibi bulut sistemlerinden dosya ekleme, notu sunuma çevirme gibi ufak ekstralar var. Zaten Evernote bir not uygulaması olduğundan öncelikle sizde de bir not tutma alışkanlığının olması gerek. Evernote’u ben daha çok akademisyenler ve öğrenciler için öneririm. Daha sistemli notlar tutmanıza yardımcı olacak ve akademik başarınızda mutlaka büyük destek sağlayacaktır. Eğer daha basit not alışkanlıklarına (yemek tarifleri, alışveriş listesi vb.) sahipseniz bir sonraki yazım olan “Google Keep ile Not Almak” sizin için daha uygun olabilir.

Daha detaylı bilgi için: evernote.com

Evernote Uygulamaları

Evernote
Evernote
Price: Free
‎Evernote
‎Evernote
Developer: Evernote
Price: Free+
Evernote Web Clipper
Evernote Web Clipper

! Blogda yer alan konular modüler tasarlanmaktadır. Akademik rehberler konunun teoriğini içerirken, akademik uygulamalar pratiklerden oluşmaktadır. Konuya hakimiyetiniz açısından rehber ile başlayıp, pratiklere geçmenizi öneririm.

Akademik Rehberler: İyi Bir Not Tutucu Olmak

Akademik Uygulamalar: Cornell Not Alma Tekniği, Kavram ve Zihin Haritaları Not Alma Teknikleri (Mindly), Elektronik Notlar Almak (Evernote)

Yazan Öğr.Gör. Ali Kaplan

Yazıyla ilgili geri bildirimlerinizi isterseniz aşağıda isterseniz mail yoluyla ulaşarak yapabilirsiniz. Teşekkürlerinizi sunmak için yazıyı sevdiklerinizle veya sosyal medyada paylaşmanız yeterli olacaktır. 

Bir yorum da siz bırakmaya ne dersiniz..