Değişik not alma stillerinin geliştrilmesinde zaman baskısının ve bilişsel becerilere katkısının önemli olduğundan bahsetmiştim. Non lineer veya gelişmiş not alma tekniklerinin klasik not tutma yöntemlerine göre avantajlarını artık biliyoruz. Akademik araç olarak bu not tekniklerindan en önemlilerini sırayla inceleyeceğiz. Dünya çapında yaygın kullanılan ve bilişsel gelişime etkisi kanıtlanmış “Cornell Tekniği” bu yazıda konumuz.

       Cornell Üniversitesi öğrencilerinin, okuma ve dinleme ile anlama alanlarında başarılarını artırmak üzere Walter Pauk tarafından geliştirilen Cornell tekniği, yurt dışında sık kullanılmasına rağmen ülkemizde çok fazla tanınmamakta ve kullanılmamaktadır. İTÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi sayfasında etkili not alma tekniği olarak öğrencilerine Cornell Tekniğini öneriyor (2,3).

Cornell Tekniği ile Not Nasıl Alınır?

       Cornell not alma tekniğinde, sayfa üçe bölünmüştür. Sayfada, dikey hat ile altta birleşen yatay bir hat bulunmaktadır. Not tutan kişi, dikey hattın sağ tarafına notlarını geçirir. Ders sonrasında notlarına karşılık gelen soru ifadesi ya da anahtar kelimeleri dikey hattın sol tarafına sıralar. Akabinde sağ taraf kapanır, anahtar kelime ya da sorulardan yola çıkılarak notlar hatırlanmaya çalışılır. En sonunda alt bölüme notların kısa ifadelerle özeti yazılmaktadır.

Cornell Teknilği Sayfa Yapısı

 
 Cornell not alma yöntemi, daha çok etkili bir çalışma için notların nasıl organize edilebileceğini gösterir. (3). Cornell Üniversitesi Öğrenme Strateji Merkezi’nin yayınladığı rehbere göre “Cornell Not Alma Yöntemi” şu aşamalardan oluşmaktadır (4);
  1. Kayıt: Ders zamanı, not alma bölümüne notunu telgrafik cümleler (basit,maksimum 5 kelimeli) kullanarak alın.
  2. Kısaltma: Ders sonrası en kısa zamanda sağ taraftaki notları temsil eden en iyi anahtar kelimeleri formüle edip, yazmayı içerir.
  3. Tekrarlama: Not alma bölümünü kapayıp, anahtar kelimelere bakarak notlarını sesli bir şekilde hatırlayıp ifade etmeye çalışın.
  4. Yansıtma: Kendinize sorular yöneltin: Bu durumların önemi nedir? Bunları nasıl uygularım? vb. bireyin kendi fikirleriyle uyumlu olup olmadığını yansıttığı aşamadır.
  5. Gözden Geçirme: Eski notlarını gözden geçirmek için haftada en az 10 dakika zaman ayırmaya çalış. Eğer bunu yaparsanız hem normal kullanımda hem de sınavlarda büyük fayda görürsünüz.
  • Kullabileceğiniz basit Cornell sayfalarını buradan indirebilirsiniz: WORD | PDF
  • Dilerseniz Cornell not kağıdınızı istediğiniz ölçülerde tasarlayabilirsiniz. Bunun için geliştirici basit bir sayfa: Link

Cornell Notes Uygulaması

Cornell Notes uygulaması bize Cornell tekniğini kullanarak akıllı telefonumuzda not alma imkanı sunuyor. Pratik yapmak açısından bu uygulamayı indirmenizi öneririm. Kullanışı gayet basit olan uygulamayı açtığınızda kategoriler oluşturup ardından ilgili kategoride Cornell tekniği ile not alabiliyorsunuz.

Cornell Notes
Cornell Notes
Developer: aIPc Soft
Price: Free

! Blogda yer alan konular modüler tasarlanmaktadır. Akademik rehberler konunun teoriğini içerirken, akademik uygulamalar pratiklerden oluşmaktadır. Konuya hakimiyetiniz açısından rehber ile başlayıp, pratiklere geçmenizi öneririm.

Akademik Rehberler: İyi Bir Not Tutucu Olmak

Akademik Uygulamalar: Cornell Not Alma Tekniği, Kavram ve Zihin Haritaları Not Alma Teknikleri (Mindly), Elektronik Notlar Almak (Evernote)

Yazan Öğr.Gör. Ali Kaplan

Yazıyla ilgili geri bildirimlerinizi isterseniz aşağıda isterseniz mail yoluyla ulaşarak yapabilirsiniz. Teşekkürlerinizi sunmak için yazıyı sevdiklerinizle veya sosyal medyada paylaşmanız yeterli olacaktır. 

Bir yorum da siz bırakmaya ne dersiniz..